Vijesti:

Zašto je dobro plakati ?

ZANIMLJIVOSTI

Zašto je dobro plakati ?

Plakanje ima mnogo dobrobiti, a mnogi stručnjaci kažu kako su suze prirodna odbrana tijela protiv hormona stresa.
Iako na suze često znamo gledati kao na znak slabosti, naučnici koji proučavaju suze i plakanje ne bi se složili s tom tvrdnjom.
Plakanje ima mnogo dobrobiti, a mnogi stručnjaci kažu kako su suze prirodna odbrana tijela protiv hormona stresa.
Plakanje je način na koji se rješavamo negativnih emocija, a osim toga svojevrsna su odbrana od bakterija ili reakcija na neke hemikalije.
Suze nisu nužno loše i znak slabosti, a evo i zašto je potrebno ponekad se dobro isplakati.
1. Suze čiste oči
Suze djeluju kao prirodni antibiotik i mogu ubiti do 95 posto štetnih bakterija u očima i to u samo pet minuta.
2. Suze poboljšavaju vid
Membrana oka može biti dehidrirana zbog čega se javljaju problemi s vidom, a slika koju vidimo je jednostavno zamagljena. Kada plačemo suze osiguravaju vlažnost membrane te na taj način olakšavaju i poboljšavaju vid.
3. Suze eliminišu toksine
Tokom 1980-ih dr. William Fey, istraživač na Medicinskom centru Ramsey u Minneapolisu, ustanovio je kako suze zavisno o uzroku imaju različit hemijski sastav. Tako se refleksne suze (nastale npr. zbog rezanja luka) sastoje od 98 posto vode dok su emocionalne suze pune hormona stresa – prolaktina.
4. Suze nude utjehu
Zanimljivo je kako plakanje prati pojačana aktivnost u određenom dijelu nervnog sistema kojem je posao smiriti tijelo nakon stresnog događaja, te usporiti rad srca.
Istraživanja su takođe otkrila kako plakanje povećava količinu oksitocina hormona sreće, koji onemogućuje ispuštanje hormona stresa – kortizola. Osim toga plačem se oslobađaju i endorfini, hormoni koji se luče tokom tjelesnog vežbanja i seksa. Ne čudi stoga da se nakon što se ‘dobro isplačemo’ osjećamo puno bolje.
5. Suze nude emocionalno oslobađanje i povezivanje s drugima
‘Obračun’ s emocijama plakanjem pomaže i da lakše nastavimo sa svojim životom. Plač budi naše zaštitničke instinkte i djeluje poput poziva u pomoć. Naime, plakanjem privlačimo pažnju, a kod ljudi koji vide uplakanu osobu proradi zaštitnički nagon i žele da je utješe. Na taj način nam ranjivost pomaže da se povežemo s drugima.
Zanimljivosti o suzama
Neka istraživanja pokazala su kako žene plaču češće i to čak 4 puta više nego li muškarci, ali čini se da oba pola plaču podjednako tokom velikih životnih događaja poput žaljenja za umrlim, objasnio je profesor Ad Vingerhoets, psiholog i vodeći stručnjak na području plakanja sa Univerziteta Tilburg u Holandiji.
Zanimljivo je kako muškarci češće plaču zbog pozitivnih događaja, dok žene češće puste suzu zbog onih negativnih. Stručnjaci objašnjavaju da su za ovu razliku krivi hormoni. Testosteron suzbija potrebu za plakanjem, dok ženski hormon prolaktin potiče empatiju i suze.

Izvor: Kolektiv.me/focus.ba

Nema komentara:

Objavi komentar

Klik.ba Designed by Templateism.com Copyright © 2016

Pokreće Blogger.