PSIHOLOGIJA
ZABRANJENO! Nipošto nemojte da kliknete na ovaj naslov i pročitate ovaj tekst! (18+)
Čitanje ovog članka je naučno dokazano - opasno! Nastavljate na sopstvenu odgovornost, iako smo vam lijepo rekli i upozorili vas da ne ulazite.
Čestitamo, upecali ste se kao riba na udicu! Ne brinite, niste ništa gori od ostalih, jer svi smo mi djeca Adama i Eve i volimo zabranjeno voće. Ali, zašto je to tako? Evo zašto svi mi volimo zabranjene stvari!
Kliknuli ste na crveni taster, iako smo vas upozorili da to ne radite.
Švercujete se u prevozu, iako ste čuli da se kontrole pooštravaju.
Sviđa vam se ortakova djevojka, bez obzira na to što ste svjesni toga da bi vas on ubio da sazna.
Imate seks u kolima i pored praznog stana.
Ubjedljivo najlakši način da dijete natjerate da jede jeste da vi krenete da mu jedete kašicu.
Možda najstariji jasan opis fenomena želje za zabranjenim jeste priča oPandorinoj kutiji.
Pandorina kutija je prema grčkoj mitologiji bila kutija svih zala, koju je Zevs poslao Prometeju za kaznu što je bogovima ukrao vatru i dao je ljudima. Iako je uvreženo koristiti naziv “kutija”, “ćup” ili” posuda” bi bilo ispravnije reći. Do termina “kutija” se došlo lošim prevođenjem s grčkog.
Pandoru je s ćupom Hermes doveo Epimeteju, Prometejevom bratu, kojega je Prometej bio upozorio da ne prima nikakve darove od bogova. No, Epimetej se zaljubio u Pandoru, primio je, ali joj je ipak naredio da ne otvara ćup koji je ponijela sa sobom.
Radoznalost, kojom ju je obdarila Hera, prevladala je u djevojci, i Pandora je posudu otvorila. Iz nje su izašla sva zla svijeta, koja su uništila čovječanstvo koje je do tada živjelo u blagostanju. Pandora je kutiju zatvorila prije nego što je iz nje izašla nada, pa je tako spasila svijet od najveće nesreće. Nada se, naime, prema grčkoj riječi elpis bolje prevodi kao iščekivanje zla ili predviđanje nesreće.
Iako bi većina rekla da je Pandora bila glupa radoznala žena, istina je da bi većina postupila potpuno isto. Takođe, ne može se biti i glup i radoznao. Radoznalost je majka inteligencije i napretka, samo što nas ponekad i dovede do stvari koje bismo voljeli da nismo našli (vidjeli, čuli, saznali). Mit o ovoj kutiji je samo početak demonizacije radoznalosti.
Englezi imaju izraz “curiosity killed the cat” (radoznalost ubija mačku). Međutim, radoznalost mnogo puta mačku i nahrani. U fazama kada nešto otkrivamo, odnosno kada smo radoznali, istovremeno se pali i “taster za uzbuđenje”. Da u nama nije ugrađena želja za nepoznatim, čovječanstvo najvjerovatnije ne bi nikad otkrilo vatru.
Uzmimo za primjer ljubomornu ženu koja čita poruke svog partnera. Iako nema ničeg sumnjivog, u njoj se uključuje “elpis”, odnosno, ona čeka na loš ishod. Ipak, ona nastavlja s čitanjem. Kad konačno kompromitujuće poruke i nađe, vjerovatno bi željela da ih nikada nije vidjela – ali, onda bi zauvijek ostala s preljubnikom. Ovako, ima šanse da nađe muškarca koji će prema njoj biti dobar.
U svakom slučaju, scenario Pandorine kutije je viđen mnogo puta u nauci. U želji za otkrićem nečega što bi pomoglo rudarima u radu, Alfred Nobel je otkrio dinamit. Nije ni slutio da će dinamit biti korišćen u ratu i unesrećiti milione ljudi. Međutim, kad bismo se plašili ponavljanja ovog scenarija, nigdje ne bismo napredovali.
Zato, poruka mladima: otvarajte Pandorine kutije. Jedite jabuke iz Edena. Budite ona mačka koju ubije radoznalost. Mislite, budite radoznali, otkrivajte i saznajte – ne dovolite da budete ona mačka koja živi dvadeset godina, i za tih dvadeset godina sazna samo kako izgleda stan vlasnika. Pobunite se i otvorite sve kutije i knjige. Možda tako otkrijete i bolji svijet.
Nema komentara:
Objavi komentar