Vijesti:

Varke kojima se služe proizvođači: Šta sve pijemo u kafi?

ZANIMLJIVOSTI

Varke kojima se služe proizvođači: Šta sve pijemo u kafi?

Ako ste se ikada pitali zašto ukusi i mirisi kafe toliko mnogo variraju, od proizvođača do proizvođača, pa čak nekada nije isti ukus ni kada kupujemo uvijek istu kafu, trebali bi znati više o varkama kojima se služe proizvođači.


Upoznati smo s tim da živimo u vremenu nakaza i da se svugdje oko nas nalaze lopovi i varalice. Da na sve svoje stvari moramo dobro paziti da ne bi ostali bez njih, baš kao i što moramo biti veoma pažljivi kada kupujemo bilo koju robu, kako ne bi postali žrtva prevare.
Toga ima u svakoj grani ljudskog života, pa čak i u onim za koje se ne bi nikada nadali. 
Ako ste se ikada pitali zašto ukusi i mirisi kafe toliko mnogo variraju, od proizvođača do proizvođača, pa čak nekada nije isti ukus ni kada kupujemo uvijek istu kafu, trebali bi znati više o varkama kojima se služe proizvođači. Naravno, sve je to u cilju većeg profita.
Istraživanje na brazilskom Londria univerzitetu, a čiji rezultati su predstavljeni na sastanku American Chemical Society, poprilično je šokiralo sve prisutne. Naime, istraživači su zahvaljujući detaljnim analizama otkrili da u kafi prosječna osoba popije i mnoštvo različitih sastojaka.
Pored stvarnih čestica kafe pronađeni su: Raž, ječam, skrob, riža, kukuruz, pšenica, grašak, smeđi šećer, kakao, cikorija, ljuske sjemenki, acai bobice, pa čak vjerovali ili ne i samljevene grančice!
Problem je u tome što se nakon mljevenja uopšte ne može vidjeti razlika zbog tamne boje kafe i teksture, pa jedino analiza koju je ustanovio ovaj istraživački tim na čelu sa dr. Suzanom Lucy Nixdorf daje 95 posto tačne rezultate.
"S nižom ponudom kafe na tržištu cijene rastu što pogoduje prevarama, a sve zbog veće ekonomske koristi", pojašnjava doktorica Nixdorf.
Inače problem tržišta kafe je sličan i problemu tržišta kakaa, za kojima je tražnja posljednjih godina veća od same proizvodnje, a kada svemu tome još dodamo suše koje su npr. ove godine pogodile Brazil kao najvećeg proizvođača, i čiji prinosi bi mogli pasti za petinu, postaje jasno što mešetari i varalice dobijaju toliki prostor za djelovanje.
Izvor:Kolektiv.me

Nema komentara:

Objavi komentar

Klik.ba Designed by Templateism.com Copyright © 2016

Pokreće Blogger.